ANASAYFA / OPERASYON SONRASI ÖNERİLER

Operasyon Günüİlk Saat: Yerleştirilen tamponlar bir saat boyunca sıkıca ısırılmalı ve ciddi bir kanama probleminin olmadığı durumlarda değiştirilmemelidir. Bir saat sonra tamponlar çıkarılır, kanama devam ediyorsa aynı şekilde temiz bir tampon yarım saat daha ısırılır. Gerekli görülürse, 30-45 dakikada bir tampon değiştirilebilir. Tamponların tam yerine oturtulabilmesi için hafif ıslatılmasında fayda vardır.

İlk gün cerrahi saha korunmalı, tükürme ve çalkalamadan kaçınılmalıdır. Çok yavaşça dişler fırçalanabilir. İyileşme açısından ve çekim yerinin enfeksiyonuna neden olmamak için özellikle ilk gün sigara içilmemelidir.

Gece boyunca sızıntı halinde kanama olması normaldir. Sağlıklı bireylerde çekim sonrasında ciddi bir kanama olmamaktadır, eğer oluyorsa tampon tam olarak operasyon sahasına konmuyor ya da dişler arasında kuvvetlice sıkılmıyordur. Kanamanın devam ettiği durumlarda hekime baş vurulmalıdır.

Oral cerrahi girişim sonunda ödem görülmektedir. Cerrahi sahaya yanaktan uygulanan buzla bu ödem hafifletilebilir. Bu işleme ilk 24 saat boyunca, 20 dakika tutulup 10 dakika çekilerek devam edilir. Ödemi kontrol altına almak için bir ilaç yazılmışsa doktorun önerdiği şekilde kullanılmalıdır. Ayrıca operasyon sonrası ilk gün gün başı yukarıda tutacak yüksek bir yastık ile uyumak ödemin daha az olmasını sağlayacaktır.

Operasyon sonrası ağrı için verilen analjeziklerden ilki lokal anestezinin etkisi geçmeden alınmalıdır. Çünkü analjeziklerin etkisi yaklaşık yarım saatte başlamaktadır. En şiddetli ağrı lokal anesteziğin etkisinin geçtiği ilk 6 saattir. Bu süreden sonra analjezik ihtiyacı da azalacaktır.

Hastalar ilk gün çok sıcak yiyecek ve içeceklerden kaçınmalı, daha çok soğuk ve yumuşak (dondurma, rendelenmiş meyve-sebze, yoğurt, vs.) gıdalar ile beslenmelidir.Eğer tek taraflı işlem yapılmış ise diğer tarafla çiğneme yapılmalıdır. Birkaç gün sonra katı gıdalara geçilebilir. Hasta diabetikse, doktorunun tavsiyeleri doğrultusunda düzenli beslenmeye devam etmelidir.

Eğer operasyon sahasında sert, sivri bir şeyler hissediliyorsa, bu ya kemik kalıntısıdır ya da çekim boşluğunun duvarıdır. Dil ile oynanmamalı birkaç gün içinde geçmez ise hekime başvurulmalıdır.

İkinci ve Üçüncü GünCerrahi işlemden sonra ağız hijyeni çok önemlidir. Gargara ile günde 2-3 kez soket bölgesi temizlenmelidir. Bu işlem özellikle yemeklerden sonra yara bölgesine kaçan artıkların çıkarılması için yapılmalıdır. Hekimin yazdığı gargaralar dışında tuzlu su çalkalaması da önerilir. Ödem ve ağrı fırçalamayı biraz zorlaştırabilse de düzenli fırçalamaya özen gösterilmelidir.

Cerrahi işlemi takiben gelişen iyileşme sürecinde ilk iki gün en rahatsız günlerdir ve genellikle ödem oluşur. Üçüncü gün biraz daha rahattır, şişlik devam etse bile hastanın fonksiyonları kolaylaşmaya başlar. Üçüncü günden sonra ödem giderek kaybolur. Bu süreçte ödemin ortadan kalkmasına ve çene hareketlerine yardımcı olmak için operasyon bölgesinin bulunduğu yanağa sıcak su ile ıslatılmış bir havlu uygulamak faydalı olacaktır.

Üçüncü günden sonra iyileşme hızla devam eder, süreçte her hangi bir sıkıntı yaşanıldığında hekime başvurulmalıdır.